CIEŃ PO DNIU. Powieść autobiograficzna

CIEŃ PO DNIU. Powieść autobiograficzna

Autor: Filip Bajon

Format: 145x205 mm

Objętość: 326 str.

Oprawa: twarda, całopapierowa

ISBN 83-89632-28-4

Powieść autobiograficzna znanego reżysera, twórcy m.in. "Arii dla atlety", "Magnata", "Balu na dworcu w Koluszkach", "Przedwiośnia". Opisuje w niej Polskę lat pięćdziesiątych, szalony Londyn lat sześćdziesiątych, współczesną Amerykę oraz podróże do najodleglejszych zakątków świata.       

 

35,00 zł
Brutto

 

Powieść autobiograficzna znanego reżysera, twórcy m.in. „Arii dla atlety” „Magnata”, „Balu na dworcu w Koluszkach”, „Przedwiośnia”. Opisuje w niej Polskę lat pięćdziesiątych, szalony Londyn lat sześćdziesiątych, współczesną Amerykę oraz podróże do najodleglejszych zakątków świata. Opowiada o swoich fascynacjach: filmie, malarstwie, literaturze, sporcie. Wspomina przyjaciół – aktorów i reżyserów, odsłania kulisy powstawania filmów. Wnikliwy obserwator, dowcipnie puentuje wydarzenia polityczne, przytacza anegdoty o wielkich i maluczkich tego świata. To typowa powieść drogi, barwna historia niezwykłego bycia.

Patroni medialni: "Rzeczpospolita", "Polityka", TVP Kultura

„O tym, że Filip Bajon jest tęgim pisarzem, a nie jedynie wybitnym twórcą filmowym, wszyscy dobrze wiedzą, o ile – rzecz jasna – nie urodzili się wczoraj. W latach 70. uchodził za jednego z najbardziej obiecujących młodych prozaików, a jego powieść „Białe niedźwiedzie nie lubią słonecznej pogody” jak najsłuszniej otrzymała, prestiżowż wówczas, Nagrodę im. Wilhelma Macha. Teraz w swej autobiografii – nieautobiografii do początków literackich nie wraca, choć wiele opowiada o sobie – jako o uczniu, studencie, wreszcie reżyserze kolejnych filmów, dziś sławnych, jak choćby „Magnat” czy „Limuzyna Daimler-Benz”. Opowiada poprzez anegdotę, dialog, jedną, charakterystyczną scenę. Pojawiają się w tych zapamiętanych bądź wykreowanych obrazach znane postaci: a to Krzysztof Kieślowski, to znów Tadeusz Łomnicki, Himilsbach czy Krzysztof Mętrak. I grają ledwie epizody w tym filmie, jaki Bajon kręci na kartach „Cienia po dniu”.

Krzysztof Masłoń „Rzeczpospolita” 3.06.2006 r.

„U Bajona nie brak dowcipnych konstatacji ( jego ojciec zapytany, jaka jest rónica między Niemcami i Polakami, odpowiada: - „Niemcy ciszej schodzą po schodach”), ale jego temperament jest zdecydowanie epicki. Spełnia się w większych formatach – jak ta o lipcu 1902 r., kiedy to jego przodek Jan Bajon pojechał do Monte Carlo, by spłacić długi swego zaaresztowanego w kasynie syna. To naprawdę kawałek markowej prozy”.

Jacek Szczerba „Gazeta Wyborcza” 30.05.2006 r

ISBN 83-89632-28-4
21 Przedmioty
Brak opini
Produkt dodany do listy życzeń